top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Václav Levý byl génius a alkoholik, ale to nesnižuje hodnotu jeho díla

Letošní rok je rokem Václava Levého, významného a trochu opomíjeného sochaře 19. století, od jehož narození uplynulo 200 let a od jeho smrti 150 let. Jeho dílo připomínají nejen reliéfy v pískovcových skalách na Liběchovsku, ale jeho dílo je možné obdivovat v Praze, Vídni či Římě.


V rámci projektu, který nese název Rok Václava Levého, se již uskutečnilo několik akcí věnovaných tomuto umělci. Mimo jiné sochařské sympozium v Liběchově, výstava v Regionálním muzeu Mělník a dalších spoustu akcí nejen v mělnickém regionu.


Dalším počinem k výročí Václava Levého je obsáhlá monografie Václav Levý – Legenda o nadaném kuchtíkovi autorky Andrey Vítové.

Kniha je plná současných fotografií i dobových reprodukcí na téma předního sochaře 19. století, jehož umělecká dráha začala v Liběchově. Jeho dílo Čertovy hlavy, Blaník, jeskyně Klácelka a další skalní plastiky jsou dnes součástí pískovcových skal Kokořínska.


Podle některých zdrojů byl sochař zamlklý samorost, génius a alkoholik, nicméně to význam jeho díla rozhodně nezmenšuje. Václav Levý je zakladatel moderního českého sochařství a učitel sochaře Josefa Myslbeka. Vytvořil největší české sochy ve volném prostoru.


Pocházel ze skromných poměrů a odmalička vyřezával z kůry a ze dřeva. Rodiče jeho umělecký zájem opomínali a nechali jej využit truhlářem. Jeho talent rozpoznal kožlanský farář a na jeho naléhání byl Václav Levý dán na výchovu do kláštera a měl se stát fráterem kuchařem. Zemřel předčasně na jaterní chorobu 29. dubna 1870 a o tři dny později byl pochován na Vyšehradě do hrobu, kde již tři léta odpočíval jeho celoživotní přítel malíř Karel Purkyně. Zemřel v Praze v bídě, zapomenutý či zneuznaný. Jako kumštýř uctívaný kolegy, ale ignorovaný odbornou veřejností.


Publikaci Václav Levý – Legenda o nadaném kuchtíkovi je možné zakoupit v Turistickém informačním centru Mělník.


Názor redaktorky

Na Kanál eM jsem už několikrát o Václavu Levém psala a zúčastnila jsem se i sochařského sympozia v Liběchově. Dodatečně sem přidávám i fotky děl sochařů, které vytvořili za tři týdny a téma bylo jak jinak Václav Levý.

138 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page