top of page
  • Marta Dušková

Víte, co je baiting?

Baiting patří mezi jednu z nejčastějších forem internetových podvodů. Je to jednoduchá technika, kdy útočník nastraží přenosné paměťové médium jako bait (tedy návnadu) na určité místo, aby jej oběť našla a po použití spustí z něj škodlivý kód.

Externím médiem bývá zpravidla USB flash disk, může to být i mikro SD karta a ke spuštění škodlivého kódu může dojít již při pouhém připojení a nemusí být nutně spojeno s otevřením souboru.Jak píše Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na svém facebookovém profilu, baiting využívá a cílí na zvědavost uživatelů, a pokud někdo najde třeba flash disk s nápisem „návrh ročních odměn“, je velká šance, že jej někdo do zařízení zapojí. Zásadou by mělo být nepřipojovat žádné neznámé zařízení do počítače, v práci by jej mělo kontrolovat IT oddělení, doma by mělo být otestováno v takzvané antivirové pračce.Doručení takového podvodného média už bývá tím nejmenším. Pohozeno přímo v pracovních prostorách, na parkovišti, před budovou, či jej může přinést útočník, který se vydává za poctivého nálezce apod. Takových způsobů je mnoho a podvodníci jsou vynalézaví.

Baiting, který je využíván velmi často, má za cíl upoutat pozornost a pokusit se podvést. Obvyklou formou jsou i různé reklamy či webové stránky, které informují uživatele o výhře nového telefonu, auta, dovolené. Pokud člověk uvěří, bývá přesunut na podvodnou stránku.

Je třeba mít na paměti, že v dnešní době člověk zadarmo nic nedostane a takové reklamy ignorovat.

26 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page