top of page
  • Marta Dušková

Výstava marionet je otevřena i v sobotu 13. července

Muzeum Staré krásnosti ve Velkém Újezdě pořádalo v sobotu 6. července výstavu Loutky starý Kotoučový – výstava marionet.  Jedná se o muzejní loutkový soubor marionet. S tímto souborem loutek se hraje i divadlo nejen pro děti. Výstava je prodloužena a je možné ji shlédnout ještě v sobotu 13. července v otvírací době muzea od 10.00 do 16.00 hodin.

Majitelka muzea Jitka Hrdličková o výstavě vypravuje: „Na naší výstavě Loutky starý kotoučový je celkově 38 loutek. Ono je někdy těžké počítat, Kašpárek se nám schová a já ho nedopočítám. Jsou to dřevěné loutky, 40 cm velké marionety, které jsou voděny pomocí drátů a vyrábí je řezbář Václav Krčál, a dělá je i se svou paní s Marcelou Krčálovou, která je i obléká. Aby král měl krásné šaty, to je její práce. My jsme se rozhodli u nás v muzeu věnovat výstavu právě loutkám vyrobeným v této dílně. Loutky jsou poschovávané po muzeu, mají různá stanoviště, jak třeba k sobě patří v nějaké pohádce, návštěvníci je hledají a pak si o nich mohou přečíst pár slov“.

Ty loutky si necháváte dělat na zakázku?

„Ano, na zakázku. Vždycky. Začali jsme s Kašpárkem, a pak každý správný loutkový soubor musí mít princeznu, prince, krále, draka, pak jsme k tomu přidali černokněžníka. Taky jsem si říkala, že pro nejmenší děti je taková hezká pohádka O pejskovi a kočičce, tak jsme si pořídili pejska a kočičku. Nesmí taky chybět zlý pes, ale já jsem ráda, když vždycky všechno dobře dopadne, tak nakonec ten zlý pes slíbí, že už to neudělá a pejsek s kočičkou se s ním skamarádí. Je to taková odchylka od Čapka. Akorát v pohádce Jak si Anděl Karel chtěl vzít dovolenou, tak máme jednu zlou postavu hostinského Podemíru a ten ukradne malé Helence štěňátko. Za to je potrestaný a čert ho odnese do pekla. A já, když jezdím s divadlem do školek, tak dětem dávám vybrat, jak ten konec pohádky má vypadat, jestli má hostinský v pekle zůstat. Musím říct, že zatím všechny děti odhlasovaly, že v tom pekle má zůstat“.

To je hezké. Při našem minulém setkání jste mi říkala, že se teď pro vás vyrábí nové loutky.

"Teď se vyrábí pro Staré pověsti české, které chci hrát jako představení, musím jej teprve napsat, loutka kněžny Libuše, ta už je hotová, loutky Golem a rabín Löw se zatím tvoří".


V muzeu Staré krásnosti v době prohlídek běží již druhý rok i soutěž pro děti, které hledají po celém muzeu cestu k pokladu a mohou se těšit i na odměnu.

V muzeu je kromě prohlídkového okruhu Staré krásnosti ještě okruh s názvem Krásné pohádkovosti, který je určen pro nejmenší a také pro milovníky pohádek. A kdo se nebojí, může navštívit i strašidelný sklep.

Do Starých krásností je možné nahlédnout prostřednictvím již zveřejněného článku

 

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page