top of page
  • Marta Dušková

Výstava na plotě aneb až půjdete okolo…

Mělnické koupaliště ožilo humorem vědce, kreslíře a karikaturisty Pavla Kantorka. Výstavu kreslených vtipů instalovanou na plotě mělnického koupaliště je možné shlédnout, zasmát se a pobavit do 20. září.

Spolek InGarden pořádá už druhým rokem sérii výstav na veřejných místech s myšlenkou, že výstavy nepatří jen na zdi galerií. Výstavu Pavla Kantorka tentokrát hostí i město Mělník, které výstavu finančně podpořilo.


Pavel Kantorek (1942-2017) byl český přírodovědec a profesor fyzikálních věd na metropolitní univerzitě v Torontu. Zabýval se teorií relativity a kosmologie. V Čechách je známý jako autor kreslených vtipů především se zvířecí a vědeckou tématikou. Starší generace jej bude znát z časopisu Dikobraz, kde jeho kresby vycházely v letech 1964 až 1968. Postavičkám psů a koček dával v kreslených vtipech lidské vlastnosti.


V roce 1968 Pavel Kantorek po sovětské okupaci emigroval do Kanady a v Torontu na univerzitě si udělal doktorát z fyziky. Působil jako profesor fyzikálních věd na torontské Ryerson University, přednášel o teorii relativity a kosmologie a elektromagnetických polích a podílel se na vývoji optických vláken.


V Kanadě přispíval do disidentských časopisů a jeho karikatury vycházely i v USA, Švýcarsku, Německu a Itálii. Zemřel v Torontu 3. srpna 2017 ve věku 75 let.


Krédo Pavla Kantorka: „Humoru je třeba vždycky. Kdyby člověk myslel neustále vážně, tak by to skončilo špatně. A když je člověk v situaci, kdy nemá co ztratit, tak je humor tím jediným, co mu zbývá“.


Slovo redaktorky

Na výstavě jsme se s mým mužem opravdu zasmáli, a to je potřeba každý den. Některé vtipy jsme si pamatovali z minulosti, ale smáli jsme se jim stejně jako těm, které nám přišly neznámé. Pokud máte chuť se zasmát, nezapomeňte se kouknout na plot.

62 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page