Nadace neratovického komunitního centra podepsala dne 17. května smlouvu na výstavbu komunitního centra a kostela v Neratovicích. Celková cena projektu byla stanovena na 295 milionů korun.
Kostel Nejsvětější Trojice a pastorační centrum Kardinála Josefa Berana bude stát na hranici Libiše a Neratovic na místě zarostlém křovinami a plném odpadků. Kolem kostela vznikne hřiště a park.
Návrh kostela pochází z dílny významného architekta Zdeňka Fránka, který se stal Architektem roku 2020. Návrh neratovického či libišského kostela je unikátní stavba, představující loď, Noemovu archu. Kostelní věž představuje člověka, který k lodi přistupuje a dotýká se jí. Kostel bude zasvěcen Nejsvětější Trojici a má sloužit k bohoslužbám a jako centrum společenského dění k pořádání koncertů, přednášek, výstav, workshopů, rodinných setkání.
Neratovice je jedno z mála měst, které nemá kostel a byl to záměr komunistů v roce 1957 založit město bez kostela, a tak je dosud město plné průmyslu a komínů, ale dominanta tady chybí. Důstojnou dominantou se má stát nový kostel.
Při slově kostel si každý pravděpodobně vybaví gotickou či barokní stavbu. Jak by měla ale vypadat sakrální stavba současnosti? Jen těžko si lze představit, že architekti 21. století budou napodobovat stavby minulých staletí. Novodobá stavba by měla reflektovat současnou dobu. Návrh stavby byl představen v roce 2020 a už tehdy vyvolával protikladné emoce, ale vše, co neodpovídá normě, vyvolává obvykle kritiku.
Kostel staví farnost Neratovice za podpory Arcibiskupství pražského a mnoha dárců a architektonické a umělecké ztvárnění kostela Nejsvětější Trojice vychází ze symboliky trojjediného Boha.
Další informace jsou na webu Nadace neratovického komunitního centra – Kostel Nejsvětější Trojice a pastorační centrum Kardinála Josefa Berana (kostelneratovice.cz)
Slovo redaktorky
Co je vlastně normální v architektuře? Co je možné považovat za normální v životě?
Normy či hranice si vymýšlíme my sami, ale každý z nás je originál. Nejsem sice věřící, ale kostely ráda navštěvuji. Obdivuji krásu staveb. A líbí se mi i tento návrh.
Ostatně ani jiné novodobé sakrální stavby nejsou z pohledu zvyku či „normálnosti“ kostelem, jak si ho člověk v duchu představí. Zajímavou stavbou je například Kostel sv. Václava v obci Sazovice nebo novostavba římskokatolického kostela Martin v Krnově. Možná to chce nadhled přijmout nové pojetí v životě a nedržet se vždy něčeho tradičního či „normálního“.
Nové kostely jsou otvírány nejen v čase bohoslužeb, ale i pro kulturní vyžití. A nakonec ať už se nám kostel v Neratovicích líbí či nelíbí, není to naše věc. Bude stát na pozemcích církve a za peníze církve. A Neratovice touto stavbou získají, i kdyby jen na zajímavosti.
Fotografie návrhů z archivu Nadace neratovického komunitního centra
Comments