top of page
  • Marta Dušková

Věděli jste, že za žáky píše seminárky umělá inteligence? Možná jsou mezi nimi i vaše děti

Vzdělávací web E-bezpečí se zabývá velmi aktuálním tématem, jak je v poslední době stále častěji využívána umělá inteligence.

Někteří žáci základních a středních škol využívají umělou inteligenci k napsání referátů či jiných prací v češtině a angličtině, za které pak získávají výborné známky. Učitelé bohužel nedokáží vždy rozpoznat, zda práci psal žák či zda byla vytvořena jiným způsobem.

Článek Umělá inteligence píše za žáky seminárky, učitelé je pak chválí za skvěle zpracované úkoly - E-Bezpečí (e-bezpeci.cz) odpovídá mimo jiné na otázku, zda je umělá inteligence jen nástroj podobný jako kalkulačka či slovník. Toto porovnání rozhodně neobstojí. Kalkulačku i slovník pořád využívá a činnost řídí člověk a je využita pouze k provedení dílčí části, která je součástí složitějšího myšlenkového procesu.


Umělá inteligence však realizuje všechny kroky za člověka, který pouze zadá požadavek.

Rozbor toho, kdy jde a kdy nejde o podvod, je možné si přečíst v článku viz výše uvedený odkaz. Je zapotřebí odlišit vždy od sebe způsoby využití, za jakých okolností se umělá inteligence stává pomocníkem a kdy je naopak náhradou člověka, a tedy i autorem předložené práce.


Použité fotografie zdroj www.e-bezpeci.cz


22 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page