top of page
  • Marta Dušková

Většina evropských zemí je nově zařazeno v zelené kategorii

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy. Takzvaný semafor upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná protiepidemická opatření. Do zelené kategorie byly ode dneška nově zařazeny státy Bulharsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Norsko, Rakousko, Slovensko, Německo a Baleárské ostrovy s Madeirou. Do oranžové kategorie se středním rizikem nákazy se nově zařadí Dánsko, Lotyšsko a Monako.


Přicestovat do České republiky bez omezení je možné z kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie). Do této země spadá Albánie, Bulharsko, Finsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Malta, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Německo, Srbsko, Vatikánský městský stát a také Baleárské ostrovy a Madeira. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, USA, Thajsko nebo Tchaj-wan.


Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Před návratem z těchto zemí je nutné vyplnit Příjezdový formulář a v případě, že k návratu cestující použijí hromadnou dopravu (zejména letadlo, vlak, autobus), je nutné také absolvovat antigenní nebo PCR test, a to ještě před návratem do ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test nejpozději pátý den po příjezdu do ČR. Do této kategorie zemí se řadí Andorra, Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Monako, Portugalsko (nově včetně Azorských ostrovů), Řecko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko a také Kanárské ostrovy.


Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Nizozemsko a Španělsko. Osoby vracející se z těchto zemí musí před návratem vyplnit Příjezdový formulář. Zároveň mají povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test ještě před návratem do ČR, pokud se vrací hromadnou dopravou. Po vstupu na území ČR se pak musí do 5 dnů podrobit PCR testu. Do doby výsledku PCR testu zůstává daná osoba v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit PCR test do 5 dnů po příjezdu do ČR a opět se do doby výsledku podrobit samoizolaci.


Ostatní země spadají do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie). Osoby vracející se z těchto zemí musí ještě před návratem do ČR vyplnit Příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci. V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.


Podmínky při návratu se netýkají osob, které absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění COVID-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář. Kompletní podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie covid-19 naleznete zde.


Z důvodu možného šíření nových variant viru Ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření těchto mutací (černá kategorie), pokud to není bezpodmínečně nutné. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page