top of page
Marta Dušková

Vernisáž otevřela výstavu MĚLNÍK V ČASE: 750 LET MĚSTA

Velký sál Regionálního muzea Mělník patří výpravné výstavě s názvem Mělník v čase: 750 let města. Výstavu slavnostně zahájila vernisáž ve čtvrtek 29. srpna. Zajímavou výstavu je možné shlédnout až do 30. března 2025.

Více informací v tiskové zprávě a zároveň nahlédnutí na vernisáž prostřednictvím fotografií z archivu Regionálního muzea.

MĚLNÍK V ČASE: 750 LET MĚSTA

tisková zpráva


V roce 2024 slaví město na soutoku dvou největších českých řek 750 let od svého založení. Mělník je původně slovanské pojmenování kopce z mělnících se bělavých hornin křídového útvaru. První historické zmínky o této oblasti se vztahují k 9. století, kdy se zdejší kmen Pšovanů připojil k českému knížectví rodu Přemyslova sňatkem Bořivoje s Ludmilou, dcerou posledního pšovského knížete Slavibora. Starý dřevěný Pšov nahradil koncem 10. století nový kamenný hrad Mělník. Manželka Boleslava II. Emma zde razila denáry s nápisem Emma regina – civitas Melnic. V tomto období se začala na Mělníku pěstovat réva vinná. První zpráva, podle níž se Mělník považoval za město, se objevila v listině Přemysla Otakara II. z 25. listopadu 1274, kterou byl Mělnickým darován k dobudování obce podíl na výnosu labského obchodu.

Regionální muzeum Mělník připravilo při této příležitosti výpravnou výstavu „Mělník v čase: 750 let města“. Ta nabídne návštěvníkům výběr artefaktů ilustrujících minulost města od jeho středověkých počátků přes raný novověk a rozvoj v 19. století až do moderní doby, kdy se území města rozšířilo daleko za někdejší prstenec kamenných hradeb. Dějiny města bude představovat v úzké vazbě na vzestupy a pády našich národních dějin, neboť o Mělníku vpravdě platí slova básníka: „vždyť v něm je zhruba český osud.“ Připomenuty budou samozřejmě i klíčové osobnosti, které se o rozvoj Mělníka zasloužily nebo odtud vzešly.

Mezi nejvýznamnější exponáty bude patřit faksimile listiny Přemysla Otakara II., pečetidlo města ze 14. století či poklad stříbrných mincí z doby Ludvíka Jagellonského. Prezentace nabídne i poprvé vystavené zajímavosti např. střepinu z pumy z bombardování v květnu 1945 či návštěvní knihu Lobkowiczkého zámeckého vinařství ze 30. let 20. století. Obraz dějin města Mělníka doplní tematický videomapping z dílny Petra Raista Šťastného. Na přípravě výstavy spolupracovalo několik dalších subjektů i jednotlivců, zejména Státní okresní archiv Mělník a Římskokatolická farnost – Proboštství Mělník. Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury i Středočeského kraje.

Děti se o historii města na soutoku dozví od muzejního medvídka Míši Plýši na paralelní výstavě „Mělnické medvídkování aneb s medvídky za historií Mělníka“; během její prohlídky mohou dokonce objevit poklad.

Kristýna Frelichová – odd. PR a propagace

26 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page