top of page
  • Marta Dušková

Vláda schválila návrhy změn krizové legislativy i pilotní projekt testování na Covid-19 ve školách

Novelu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, navazující novelu krizového zákona a návrh nového zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19 projednala vláda na jednání v pondělí 15. února.

Tři návrhy změn krizové legislativy budou předloženy Parlamentu. Reagují na zkušenosti z probíhající pandemické krize.

Návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti České republiky má na ústavní úrovni zakotvit do české legislativy stav nebezpečí. Ten dosud směli vyhlašovat jen krajští hejtmani.


Do podrobností rozpracovává tyto změny novela krizového zákona, který vláda rovněž projednávala.


Ministr zdravotnictví předložil na jednání zákon o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19. Tato novela má legislativně ošetřit zavádění protiepidemických opatření za situace, kdy nebude vyhlášen nouzový stav, a to nad rámec stávajícího znění zákona o ochraně veřejného zdraví, ale při maximálním zachování práv a zohlednění oprávněných zájmů obyvatel.


Vládou byla schválena i novela nařízení vlády o použití Armády České republiky k záchranným pracím v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2.

Dále kabinet odsouhlasil prodloužení programu Covid – Lázně na období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2021.


Vláda se zabývala i postupným návratem žáků a studentů do prezenční výuky. Podmínkou pro návrat do škol je spuštění plošného a pravidelného testování žáků, studentů a zaměstnanců škol.


Harmonogram návratu počítá s termínem od 1. března otevření závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol.


Střední školy pro praktické vyučování by měly být otevřeny od 8. března a základní školy pro žáky 9. ročníků od 15. března.

Pilotní období testování ve školách proběhne od 1. března do 2. dubna 2021.


Byl rovněž schválen návrh novely zákona o státních svátcích a další.

Toto je částečný výběr z jednání vlády. Podrobné informace jsou zveřejněny v tiskové zprávě z 15. února na www.vlada.cz.

50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Σχόλια


bottom of page