top of page
  • Marta Dušková

Vojtěch Beneš zvítězil na Mistrovství České republiky v chanbaře a odnesl si titul Grandmaster

Dnes si povídám se studentem osmiletého gymnázia Vojtou Benešem o jeho oceněních na poli vzdělávání a sportu, o ukončení letošního školního roku a trochu o životě. Vojta studuje na mělnickém gymnáziu a bydlí na Mělnicku v Jeviněvsi.Vojto, který ročník osmiletého gymnázia jsi právě teď ukončil?

Ukončil jsem čtvrtý ročník, a teď budu pokračovat pátým ročníkem vlastně už na klasickém gymnázium, tedy na střední škole.

A jak jsi ukončil ročník? Určitě dobře, viď?

No, měl jsem čtyři dvojky, ale dostal jsem dvě pochvaly ředitelky školy a dvě pochvaly třídního učitele za soutěže v matematice a programování.


A jak jsi se umístil na olympiádách?

Největší úspěch jsme letos měli v matematické soutěži MaSo, kde se tříčlenný tým z naší školy umístil na druhém místě v republice.


Co vlastně znamená ta zkratka MaSo? Člověk by si představil kus flákoty...

Je to jednoduché. Je to Matematická soutěž.


Já vím, že jsi byl úspěšný ještě v jiné mimoškolní činnosti. Absolvoval jsi zkoušky z angličtiny.

V červnu jsem dělal zkoušku z angličtiny na úroveň B2, to se mi povedlo. Akorát mi chyběly dva body do vyšší úrovně C2, což mi tedy trochu vadilo.


Zvláštní je, tedy aspoň podle mě, že ty jsi úspěšný nejen v oblasti vzdělávání, ale i ve sportu. Myslím, že je to celkem ojedinělé, málokdy to dokáže jeden člověk uspět v tak odlišných oblastech, většinou je to buď jedno nebo druhé. Prozraď nám, jakým sportem se zabýváš?

No je to taekwondo a chanbara. Taekwondo je korejské bojové umění, kterým se zabývám už několik let.


Získal si v poslední době nějaká ocenění? Vím, že medailí zlatých a stříbrných máš doma plno.

Sice jsme teď nikam nejezdili, ale pořádaly se online závody v taekwondu, kde jsme si natáčeli sami sestavy a posílali jsme je rozhodčím k hodnocení.

V online závodech jsem se umístil dvakrát na prvním místě. A pořádalo se také otevřené mistrovství Evropy a tam jsem se umístil na 11. místě.


Já bych se ještě vrátila k chanbaře. Tu děláš od kdy a co to přesně je?

Asi rok a půl. Chanbara je japonské bojové umění se zbraněmi, hlavně s mečem. Je to boj s dlouhým mečem, s krátkým mečem, s tyčí či kopím.


A z čeho je ten meč? Nedá se s ním ublížit?

Je to vlastně nafukovací meč, vevnitř je pevná tyč a přes to je látka. A občas úder tímto mečem i bolí.


A tohle byl tvůj první závod v chanbaře?

Ne, už jsem se zúčastnil více soutěží, ale tohle bylo uzavřené Mistrovství České republiky v Praze, a tam jsem byl první s krátkým mečem, první v technické sestavě, druhý v boji s tyčí, druhý v boji s dlouhým mečem a třetí v boji s krátkým mečem a se štítem. Ještě jsem zapomněl, že na tomto mistrovství v chanbaře jsem získal titul Grandmastera za sestavu.


Co je grandmaster? Já rozumím tomu slovu, ale co přesně znamená ve sportu?

Grandmaster je úplný vítěz turnaje. V každé věkové kategorii je samozřejmě jeden vítěz a na konci turnaje bojují všichni vítězové proti sobě a kdo zvítězí, získá titul grandmastera.


Co ti přineslo největší radost ze všech těch oceněních na všech frontách? A z čeho si měl třeba největší strach?

Největší radost mi přineslo první místo v boji s krátkým mečem a vlastně i umístění v sestavách, protože ty jsme moc netrénovali a já jsem ani nevěděl, že budu v sestavě soutěžit. To jsem se dozvěděl až v den soutěže, kdy jsme se hromadně přihlásili. Ale i tak se mi povedlo vyhrát, tak z toho jsem měl radost. Největší strach jsem měl z boje s tyčí, protože jsem to nikdy před tím nedržel v ruce, vlastně to nikdo předtím neměl v ruce, protože to bylo v Česku poprvé. Bylo to pro všechny nové. Bylo to zajímavé.


Dobře, a když přidám k tomu ty další úspěchy v oboru vzdělávání, co z toho všeho tě nejvíc potěšilo?

Asi nejlepší bylo to MaSo, druhé místo v České republice. Ale z angličtiny mám taky radost. Je těžké určit, z čeho mám největší radost.


Co tě baví ve volném čase kromě sportu? Co ještě rád děláš?

Rád řeším a skládám hlavolamy, kterých mám v pokoji celou poličku. Ale matematikou se zabývám i ve svém volném čase, tu mám rád.


Máš nějakou představu, co by si chtěl dělat za ty čtyři roky po studiu na gymnáziu?

Přemýšlel jsem zatím o studiu na matematickofyzikální fakultě na vysoké škole.


Vojto, děkuji za rozhovor a přeji ti další úspěchy, které ti přinesou radost.


Názor redaktorky

Vojtu znám už dlouho a musím konstatovat, že je nejen velmi úspěšný, ale i skromný člověk. Nijak zvlášť se svými úspěchy nezaobírá a při rozhovoru na některé zlaté medaile a i na titul Grandmastera! zapomněl. Posílali jsme si po rozhovoru e-maily, kde si Vojta teprve na největší ocenění vzpomněl.

192 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page