top of page
 • Marta Dušková

Vyhláška o povinném očkování bude platit od příštího roku

Povinné očkování proti covidu-19 se bude týkat i strážníků městské policie, dobrovolných hasičů, mediků a studentů zdravotnických škol a dále studentů, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, dnes ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů. Novinářům to dnes na on-line konferenci řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Už dříve ministerstvo avizovalo, že povinné očkování proti covidu se bude týkat zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů a policistů. Dnes Vojtěch upřesnil, že ve vyhlášce budou zahrnuti i lidé, kteří se připravují na povolání zdravotníka, tedy medici a studenti zdravotnických škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) podle Vojtěcha souhlasil s tím, aby tam byli i studenti, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Pokud bude povinnost platit pro policii, nedávalo by podle Vojtěcha smysl, aby tam nebyla městská policie. "Jsou tam jednotky dobrovolných hasičů. Ostatní skupiny jsou stejné tak, jak jsme avizovali," doplnil ministr.


Povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let, s čímž nesouhlasí zástupci budoucí vlády ani vakcinologická společnost, což dnes na twitteru uvedl její předseda Roman Chlíbek. Vojtěch řekl, že k povinné vakcinaci některých skupin obyvatelstva se obrací i jiné evropské země a ČR by měla jít také touto cestou. Doplnil, že reakce Chlíbka, který zároveň vede odbornou skupinu pomáhající budoucí vládě, ho překvapila. "Jsme přesvědčeni, že je to správná cesta," poznamenal Vojtěch s tím, že budoucí vláda může vyhlášku změnit.


Přehled skupin pro povinné očkování:

 • Lidé 60+

 • poskytují zdravotní služby nebo jsou zaměstnanci poskytovatele zdravotních služeb,

 • poskytují sociální služby nebo se na jejich poskytování podílejí,

 • jsou osobami připravujícími se na výkon zdravotnického povolání nebo osobami připravujícími se na výkon odborné činnosti podle § 115 zákona o sociálních službách, pokud součástí jejich výuky je i praktická výuka v sociálních službách,

 • zaměstnanci České republiky zařazenými k výkonu práce v krajské hygienické stanici nebo v Hygienické stanici hlavního města Prahy,

 • příslušníci bezpečnostních sborů nebo zaměstnanci České republiky zařazenými k výkonu práce v bezpečnostním sboru,

 • strážníky obecní policie,

 • členové jednotky dobrovolných hasičů obce nebo jednotky dobrovolných hasičů podniku,

 • vojáci z povolání a vojáky v aktivní záloze

 • příslušníci či zaměstnanci zpravodajských služeb.


Plné znění zprávy z pátku 3. prosince na www.ctk.cz

20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page