top of page
  • Marta Dušková

Vynášení Morany ohlašuje konec zimy a vítání jara. Kde se udržuje tento lidový zvyk?

Tradiční lidový zvyk vynášení Morany se v mělnickém regionu udržuje na více místech. Morana je pravděpodobně slovanskou bohyní smrti, která je někdy zobrazována jako ošklivá stařena, někdy jako bledá mladá dívka, která kromě podsvětí vládne také zimě.

Moranu představuje slaměná figurína a rituál vynášení Morany spočíval ve vynesení figuríny za vesnici, kde byla vhozena do vody, popřípadě se zakopávala do země nebo spálila. Po zbavení se Morany všichni spěchali zpět do vesnice, protože v minulosti lidé věřili tomu, že kdo doběhne poslední, do roka zemře.


Vynášení Morany bude patřit neděle 26. března. Regionální muzeum Mělník pořádá tuto akci od 15 hodin. Sraz je před muzeem, kde se nejdříve bude společně strojit Morana a poté bude za zpěvu a tance vynesena z města k řece. Nebude chybět ani vyprávění o původu tohoto lidového zvyku a vystoupení dětí z Jarošáčku. Muzeum pořádá akci ve spolupráci s Rodinným centrem Kašpárek a Foklorním souborem Jarošáček.


Tradiční slavnost vynášení Morany je možné zažít v neděli 26. března od 14 hodin

i v Kralupech nad Vltavou. Akci pořádá Dům dětí a mládeže Kralupy nad Vltavou a průvod vynese Moranu k řece za doprovodu kralupské dechovky. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení dětí ze zájmových útvarů DDM a folklórní soubor Gaudeamus VŠE.

Zvyk vynášení Morany je udržován i ve Mšeně, kde je součástí akce Vítání jara. Jaro se bude vítat rovněž v neděli 26. března ve 14 hodin. Sraz je u kostela sv. Martina ve Mšeně. Akci zahájí průvod s tradičním vynesením Morany. Součástí akce je povídání o zvycích a opékání špekáčků.51 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page