top of page
  • Marta Dušková

Vzpomínková akce pro pozůstalé po politických vězních

Archeologové oznámili letos v červnu, že v areálu pankrácké věznice v Praze bylo odhaleno pohřebiště se zpopelněnými ostatky. Tehdy uvedli, že se na místě nacházejí zřejmě pozůstatky více než osmdesáti politických vězňů, kteří zemřeli v letech 1948 až 1965.

Jedná se o zpopelněné ostatky popravených politických vězňů, jejichž urny nebyly vydány rodinám k pohřbení, ale byly zničeny podle rozkazu ministra vnitra č. 36/1960, který stanovil, že nevydaná urna má být uložena jeden rok a po uplynutí doby má být zničena. Většina uložených uren byla tedy vysypána a smísena s hlínou na bývalém pankráckém popravišti.Z fragmentů spálených kostí smísených s hlínou, které badatelé našli na popravišti, nelze identifikovat, komu patřily. V historických záznamech byla dohledána jména popravených a zemřelých politických vězňů, jejichž urny byly zničeny. Na této badatelské činnosti se podílel Kabinet dokumentace a historie Vězeňské služby ČR ve spolupráci s Národním archivem, Ústavem pro studium totalitních režimů a Vojenským historickým ústavem Praha.


Jelikož rodiny nebyly informovány o místě uložených ostatků, mohou se pozůstalí po osobách na seznamu v příloze obrátit na Kabinet dokumentace a historie Vězeňské služby ČR e-mailem: akyr@grvs.justice.cz a telefonicky na č. 244 024 710 (712).

Přihlášení rodinní příslušníci budou pozváni k účasti na ekumenickém obřadu na společném pohřebišti v pankrácké věznici. Obřad by se měl uskutečnit do konce roku.


17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page