top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Vzpomínkový akt Pocta Janu Palachovi nahradí pouze tichá vzpomínka

MĚLNÍK - Město Mělník si v sobotu 16. ledna připomene výročí 52 let od tragického činu Jana Palacha pouze tichou vzpomínkou. Pietní akt u památníku v Jungmannových sadech pro veřejnost se letos neuskuteční.


Toto výročí si spolu s veřejností každoročně připomínají nejvyšší představitelé Parlamentu ČR, velvyslanci Francie, Ukrajiny, Slovenska, Maďarska, Litvy, Rumunska, Německa a Polska, zástupci Středočeského kraje, představitelé vysokých škol, zástupci vedení města, církví, příbuzní Jana Palacha a další hosté. Letos je vzhledem k aktuální epidemiologické situaci veřejný pietní akt zrušen a dojde pouze k tiché vzpomínce s individuálním položením květin vedením města.

Pomník „Pocta Janu Palachovi“ se nachází před bývalým sídlem mělnického gymnázia, které v letech 1963 až 1966 navštěvoval právě všetatský rodák Jan Palach. Ten těžce nesl události roku 1968 a postupné smiřování národa s okupací, rozhodl se proto k tragickému činu, kterým chtěl vyburcovat a probudit českou společnost z letargie. Dne 16. ledna 1969 zvolil sebeupálení, na jehož následky 19. ledna 1969 zemřel.


Pomník od maďarského umělce Andrásze Becka vznikl jako společný česko-francouzský projekt a byl odhalen před 12 lety, 16. ledna 2009. Každoročně se v tento čas u něj scházíme a vzpomínáme nejen na Jana Palacha, ale i na další oběti totalitních režimů. Během oněch 12 let jsme vzpomenuli osobnosti Maďara Sándora Bauera, Poláka Ryszadra Siwiece, německého evangelického faráře Oskara Brüsewitze, litevského studenta Romase Kalanty, Rumuna Livia Babeşe a seznámili jsme se také s osudy dvou ukrajinských živých pochodní Vasyla Makucha a Oleksi Hirnyka.


V roce 2019 vydalo město Mělník ve spolupráci s mělnickým gymnáziem publikaci Spolužák Jenda a Pocta Janu Palachovi 2009-2019. Gymnaziální část, jejímiž autory jsou Vít Novotný, Vojtěch Deliš, Jan Sklenář, Daniel Kulíšek a Mgr. Renata Špačková, se snaží zachytit studentský život a vzpomínky na Jana Palacha. Druhá část je pak rekapitulací pietních akcí v uvedených letech pořádaných městem Mělník. Publikaci si můžete zakoupit mimo jiné v Turistickém informačním centru a mělnických knihkupectvích.


Mgr. Zuzana Syrová, vedoucí oboru školství a kultury

Foto: archiv města Mělník

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page