top of page
  • Marta Dušková

Zákaz nevyžádaných telefonátů platí od loňského 1. července, přesto je neustále porušován

Otravné telefonáty takzvaného telemarketingu neskončily ani s novelou zákona o elektronických komunikací, jejíž součástí právě zákaz nevyžádaných telefonátů je. Český telekomunikační úřad přijal od doby platnosti téměř 800 stížností na nevyžádané marketingové volání a některá už jsou prověřována. Mnoho stížností směřuje na stále stejné subjekty. První pokuta už padla na konci minulého roku pro spáchání přestupku v obtěžování marketingovou reklamou.

Český telekomunikační úřad může za porušení zákona udělit nejvyšší možnou pokutu ve výši 50 milionů nebo do výše 10 procent z čistého obratu pachatele přestupku za poslední ukončené účetní období.


Pokud není aktivně vyjádřen souhlas s marketingovými hovory ve veřejném účastnickém seznamu, v případě nevyžádaného telefonátu se jedná o porušení zákona.

Jak dále postupovat při nevyžádaném marketingovém hovoru je zveřejněno na webových stránkách ČTÚ Marketingové hovory – textový manuál | Český telekomunikační úřad (ctu.cz).


Slovo redaktorky

U mě v poslední době počet otravných telefonátů klesl, ale až koncem minulého roku. Na jeden z posledních nevyžádaných telefonátů jsem reagovala celkem rychle otázkami: kde jste vzal moje telefonní číslo? Nedala jsem žádný souhlas a porušujete zákon.

Odpověď nebyla nijak překvapivá: jaký zákon? Já žádný zákon neporušuju!

No ale pomohlo to, už nevolá.

Pokud u vás otravné telefonáty nepřestaly a chcete podat stížnost, všechny potřebné informace, jak podat stížnost na marketingový hovor, najdete na webu Marketingové hovory – kontaktuje nás | Český telekomunikační úřad (ctu.cz).

53 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Komentáře


bottom of page