top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Zásahovou plošinu za 17 mil. korun budou hasiči ze Spolany využívat i při zásazích mimo areál firmy

Hasičský záchranný sbor chemického závodu Spolana disponuje novou plošinou v hodnotě 17 milionů korun. Vozidlo na podvozku Scania P440 s nástavbou Bronto F42RPX Sky lift má dosah do výšky 42 metrů a umožňuje přímé hašení z koše. Plošina je vybavena transportním systémem pro nosítka standardně používaná u Zdravotní záchranné služby, bez nutnosti další manipulace se zraněnou osobou.Nadstandardní výbavou koše je dálkově ovládaná termokamera pro zjišťování skrytých ohnisek požáru. Původní plošina sloužila hasičům od 90. let. Hasiči každoročně vyjíždějí k několika desítkám zásahů, asistencí a planých poplachů uvnitř i vně podniku, ve kterém pracuje přes 700 lidí. Celková investice do obnovy hasičské techniky dosáhla v posledních dvou letech částky téměř 36 milionů korun.„Hasičská plošina na podvozku typu Scania s nástavbou Bronto nahradí třicet let starý stroj, který nám odvedl dobrou službu. Výměnu vozového parku provádíme v rámci modernizace techniky hasičského záchranného sboru Spolany již druhým rokem. Loni jsme ho rozšířili o dvě velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky značky Scania. Investice do obnovy naší hasičské techniky tak dosáhly v roce 2020 částky 18,5 milionu korun, letos pak dalších 17 milionů,“ uvedl na slavnostním předání techniky jednatel Spolany Piotr Kearney. Zvedací plošina Bronto F42RPX je vybavena třídílným teleskopickým a kloubovým ramenem, které jsou vysoce flexibilní a umožnují zásah ve výšce 42 metrů, horizontální dosah je pak přes 23 metrů.


Při výjezdu mimo chemický areál pomáhají podnikoví hasiči Spolany zejména při požárech a záchraně osob v Mělnickém regionu, ale vzhledem k zařazení jednotky do integrovaného záchranného systému je nasazení hasičů a techniky možné kdekoliv na území celé České republiky. „Věřím, že hasiči s novou hasičskou technikou maximalizují své možnosti akceschopnosti při obtížně přístupných požárech ve výškách, a to nejen v areálu Spolany, ale i v rámci regionu a případně na území celé České republiky. Budu velmi rád, když tato nová plošina bude fungovat stejně spolehlivě jako náš hasičský sbor ve Spolaně,“ dodal Piotr Kearney.


„Stávající hasičská plošina Tatra T815 je již za horizontem dnešních standardů techniky u profesionálních jednotek HZS. Proto jsme se rozhodli pro nákup nové. Nyní máme k dispozici 11 zásahových vozidel a hasičskou plošinu Bronto. Pořízením techniky jsme zlepšili naši flexibilitu zejména v době, kdy je nutné zajistit bezpečnost jednotlivých provozů při požárně nebezpečných pracích, a také v případě požárů a záchrany osob ve výškách,“ říká Martin Tomi, velitel Hasičského záchranného sboru Spolana. Jen loni vyjeli hasiči k 17 požárům, 30 únikům nebezpečných látek, 15 záchranám osob a zvířat. Realizovali 299 technických pomocí a 436 asistencí při požárně nebezpečných pracích. V 17 případech vyjížděli k planému poplachu.


Pavel Kaidl, tiskový mluvčí3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page