top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Začíná výstavba parkovacího domu

KRALUPY - V Kralupech nad Vltavou začíná výstavba parkovacího domu. Tento velkokapacitní objekt, jehož cena činí 102 838 034 Kč (90% uznatelných nákladů činí dotační částka z Integrovaného regionálního operačního programu), vznikne na místě bývalých jatek, v blízkosti ulic Havlíčkova a Libušina, přičemž příznivá bude i dochozí vzdálenost k budově vlakového nádraží (ulice Nádražní). Projekt bude dokončen v prosinci letošního roku.

Od výstavby parkovacího domu si představitelé města mnohé slibují. Kralupy se totiž dlouhodobě potýkají s nedostatkem parkovacích míst, a to i navzdory tomu, že jich v nedávné době vzniklo poměrně dost (např. v Dobrovského ulici). „Už v minulých letech se nám podařilo vybudovat hned několik odstavných parkovišť. Dlouhodobě se však potýkáme s nárůstem vozidel, kterými se do Kralup dostávají lidé z okolí. Právě tyto řidiče bychom chtěli přimět k využívání parkovacího domu,“ uvedl kralupský starosta Marek Czechmann, jenž je zároveň přesvědčen o tom, že právě tento projekt by měl postupně eliminovat nárůst automobilů v přilehlých ulicích. Jednou z nich je kupříkladu ulice Havlíčkova, jež bývá obsazována vozidly takřka nepřetržitě. Nicméně právě z této ulice povede k parkovacímu domu jeden z klíčových nájezdů. „Řidiči se k parkovacímu domu dostanou z ulic Havlíčkova a Libušina. U obou přístupů budou fungovat elektronické závory na vstupní kartu. Cena za parkování nebude nikterak vysoká, ostatně jednou z priorit byla hned od prvotních záměrů finanční dostupnost,“ říká Marcela Horčičková, vedoucí Odboru investic a správy majetku MěÚ Kralupy nad Vltavou.

Místostarosta Libor Lesák k principu fungování parkovacího domu vysvětluje následující: „Projekt je financován z Integrovaného regionálního operačního programu a musí tak splňovat určitá kritéria. Jedním z nich je i tzv. princip P+R (‚park and ride‘, česky ‚zaparkuj a jeď‘), čímž je tedy řečeno, že parkování by mělo sloužit zejména pro zákazníky Českých drah, kteří budou jezdit vlakem do Prahy. Parkovací dům tedy nebude sloužit ke čtyřiadvacetihodinovému parkingu. Naopak návštěvníci centra města mohou ke krátkodobému parkování toto místo využívat.“ V horizontu několika měsíců bude zároveň svým způsobem vyřešena i otázka kapacitně nedostatečného parkoviště, nacházejícího se naproti nádražní budově. Zde v průběhu měsíce května začne výstavba autobusového terminálu. Parkovací dům pak bude strategicky navázán i na toto místo. „Chceme lidem nabídnout patřičný komfort. Jsem přesvědčen o tom, že nový objekt toto bezpochyby poskytne. Parkovací dům se zelenou střechou bude mít tři patra a nabídne 353 míst pro automobily a 120 míst pro jízdní kola. K dispozici budou také nabíjecí stanice na elektromobily,“ představuje Libor Lesák zázemí objektu, na který je rovněž navázána kultivace prostranství a výše zmíněného chodníku. Součástí projektu je rovněž výsadba zeleně, realizace mobiliáře a veřejného osvětlení.


Výstavbu parkovacího domu provede olomoucká firma Gemo a.s., jež se zemními pracemi začne už v druhé polovině února. I navzdory počasí. „Máme potvrzeno, že ani stávající podmínky začátek akce neohrozí. Podle harmonogramu prací je zřejmé, že firma začne nejprve se zemními pracemi. Přibližně za další dva měsíce bude následovat výstavba základů,“ uzavřela Marcela Horčičková.


Zdroj: město Kralupy nad Vltavou

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page