top of page
  • Marta Dušková

Zablokované dezinformační weby v souvislosti s invazí

V současné situaci je důležité se soustředit na rozpoznání dezinformací, které jsou šířeny záměrně ve prospěch Ruska, a je to důležitější než kdykoliv předtím. Je nutné si vše ověřovat a nedůvěryhodné informace rozhodně dál nešířit.Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC zablokovalo na základě doporučení vlády a po konzultacích s bezpečnostními složkami státu osm dezinformačních webů, které v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu podle sdružení ohrožovaly českou národní bezpečnost. Sdružení je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou.

Jedná se o weby Aeronet.cz, Protiproud.cz , Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Zablokování je zcela mimořádný krok v reakci na vojenský útok ruské armády proti svrchované Ukrajině.


Z technických principů fungování protokolu DNS může podle zástupců sdružení nějaký čas trvat, než budou weby v jednotlivých sítích nedostupné.

Největší český internetový vyhledávač Seznam.cz již nějakou dobu dezinformační weby označuje oznámením, že šíří konspirační nebo sporný obsah.


"Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.


Je třeba říct, že dezinformačních českých webů je mnohem víc a jsou na seznamu Ministerstva vnitra a mezi nimi i Parlamentní listy, nicméně byly zablokovány pouze proruské weby, které šíří dezinformace ve prospěch Ruska.


24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page