top of page
  • Mína Hartmanová

Založila virtuálnímu snoubenci účet za milion a na líbánky pojede do vězení

MĚLNÍK – Jako ve špatně napsané béčkové kriminálce dopadly dvě ženy z Mělnicka, které věřily na lásku přes internet. Místo slibované romantiky a manželství by teď mohly strávit líbánky ve vězení klidně jeden rok nebo i pět let.


Obě dvě se seznámily na sociální síti s mužem už v březnu letošního roku. Tvrdil, že pochází z Velké Británie a jako lékař pracuje v Afghánistánu. Po několika měsících přišla distanční žádost o ruku a touha založit rodinu. Ještě pořád to ovšem ani jedné ženě nepřipadalo zvláštní, když se předtím ani neviděli.


Aby mohl vycestovat z Afghánistánu, požádal obě ženy téměř současně i o založení bankovního účtu v České republice u konkrétní banky na její jméno a doklady. Vysvětloval, že na její účet pošle peníze, které poslouží k vyplacení jeho služeb jako lékaře v Afghánistánu a zajištění nové lékařské péče. Ještě pořád to nezní podezřele?

Žena zaslala veškeré své osobní doklady potřebné k založení účtu a pro policii neznámý pachatel založil přes internet v srpnu 2020 u banky účet s jejími osobními údaji. Platební kartu a veškeré přihlašovací údaje žena, později i druhá, podle instrukcí svého milého zaslala na udanou adresu do Malajsie. Neměl být náhodou lékařem v Afghánistánu? To není úplně za rohem. Na založený účet byla za několik dalších měsíců převedena finanční hotovost ve výši jednoho milionu.


Peníze však byly převedeny z účtu v jiné bance, u kterého údajný afghánský lékař z Británie s poštovní adresou v Malajsii překonal bezpečnostní opatření internetového bankovnictví a peníze převedl právě na účet založený zamilovanou ženou. Tak teď už je to skutečná telenovela. Tohle by nevymyslel ani scénárista.


Podle mělnické policejní mluvčí Markéty Johnové je však možné, že podobných obětí-pachatelek je daleko více. Kriminalisté varují ženy před podobnou komunikací a jednáním. Z jejich strany jde skutečně o protiprávní jednání.


Pokud jste se stala obětí podobného činu, založila jste již pro takového muže účet, okamžitě ho zablokujte, aby tam nemohl poslat ukradené peníze. V případě, že na účet peníze dorazí, stáváte se i vy pachatelem trestné činnosti a můžete být kriminalisty obviněna.


Ženám v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let.

Policisté opakovaně varují, buďte obezřetní. Nedůvěřujte cizím lidem. Stále více bychom měli mít na paměti, že virtuální svět není pouze světem zábavy, ale postupně se stává prostředím, do kterého stále častěji zaměřují pozornost pachatelé nejrůznější trestné činnosti.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page