top of page
  • Marta Dušková

Zdraví si za peníze nekoupíš, ale přesto něco stojí

Právě byl spuštěn zajímavý projekt, jehož prostřednictvím na fiktivním e-shopu je možné zjistit, kolik stojí zdravotní péče, jaké jsou skutečné náklady, které zdravotnický systém nese.

Fiktivní e-shop, kde ve skutečnosti nejde nic nakoupit, nese název Systemshop.cz a za jeho vznikem stojí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Existuje samozřejmě solidární systém, ze kterého se zdravotní výkony hradí, nehradí tedy nic pacient, ale je zajímavé zjistit kolik, co stojí. Lze jen konstatovat, že zdravotní pojištění, které si každý hradí ze zákona, jen málokomu na jeho zdravotní péči stačí.


Chřipka s pneumonií 30 471 Kč, dva dny hospitalizace při infarktu 36 668 Kč, dialýza 831 256 Kč, další příklady cen zdravotní péče jsou zveřejněny pro ilustraci na fiktivním e-shopu SystemShop – VZP ČR.


Kdo chce, může nahlédnout do e-shopu s tím nejdražším, co každý z nás má, ale je to také jediný e-shop, kde nikdo nic ve skutečnosti nenakoupí. E-shop je rozdělen do konkrétních sekcí zdravotní péče jako srdce a cévy, cukrovka, rakovina, interna, infekce, úrazy.


Slovo redaktorky

Každá zdravotní pojišťovna má systém například Karta života jako Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, kde je možné zjistit, kolik přesně stály zdravotní výkony, které vám byly provedeny, kolik stála za poslední měsíce či rok vaše zdravotní péče. Možná budete překvapeni, jak drazí vlastně jsme a bez systému bychom jen těžko mohli čerpat zdravotní péči, protože bychom ji v žádném případě nezaplatili. Pokud nemáte přístup k nahlédnutí na čerpání vaší zdravotní péče, o přehled čerpání zdravotních výkonů si můžete požádat ve své zdravotní pojišťovně, máte na to ze zákona právo. Zároveň je možné zkontrolovat, zda lékaři na vás neúčtovali výkony, které vám vůbec nebyly provedeny. I to se bohužel děje.

Jistě dokud je člověk zdravý, v podstatě jej to vůbec nezajímá. Nicméně zdraví si za peníze nekoupíš.

Na závěr je připomínka. Prevence vyjde o hodně levněji než následná léčba. Projekt fiktivního e-shopu mě zaujal, třeba bude zajímat i vás a možná nebudeme už vše brát tak samozřejmě.

Jen na okraj, dovolila jsem se k tématu vyjádřit z důvodu svých vlastních zkušeností z mé 12leté praxe ve zdravotní pojišťovně. Dokonce jsem kdysi psala článek Kolik stojí zdravotní péče.


50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page