top of page
 • Marta Dušková

Které weby jsou na seznamu dezinformačních webů šířící fake news?

Weby zveřejňující fake news a hoaxy mají společné znaky, kam patří nedohledání vlastníka, autoři článků jsou většinou anonymní či používají pseudonymy a v neposlední řadě neprůhledné financování. Bez ohledu na fakta vydávají tendenční nebo dokonce lživé zprávy. 1. WWW: AC24

 2. WWW: Sputnik

 3. WWW: Svět kolem nás

 4. WWW: Lajkit

 5. WWW: Aeronet

 6. WWW: První zprávy

 7. WWW: inStory

 8. WWW: Czech Free Press

 9. WWW: Česko aktuálně

 10. WWW: Svobodné noviny

 11. WWW: Nová republika

 12. WWW: NWOO

 13. WWW: Prvopodstata

 14. WWW: Vlastenecké noviny

 15. WWW: Megazine

 16. WWW: Eurasia24

 17. WWW: OrgoNet

 18. WWW: Info kurýr

 19. WWW: Pařát dnes

 20. WWW: Mikan

 21. WWW: Vlastní hlavou

 22. WWW: ISSTRAS

 23. WWW: Antiiluminati

 24. WWW: InfoWars

 25. WWW: E-republika

 26. WWW: Osud

 27. WWW: Parlamentní listy

 28. WWW: Protiproud

 29. WWW: Zvědavec

 30. WWW: Euportal

 31. WWW: Eportal

 32. WWW: Šifra

 33. WWW: Bez politické korektnosti

 34. WWW: Free Globe

 35. WWW: Rukojmí

 36. WWW: Euserver

 37. WWW: Pravdive.eu

 38. WWW: Almanach

 39. WWW: Ctusi.info

Bližší informace k jednomu z webů, a to jsou Parlamentní listy, které do své databáze sledovaných českých dezinformačních webů zařadilo i Ministerstvo vnitra a podobnou databázi je možné nalézt i na Vnitro má databázi dezinformačních webů. Koho na ni zařadilo? – (neovlivni.cz), zveřejnil právě iRozhlas.


Parlamentní listy se dle návštěvnosti staly nejpopulárnějším dezinformačním portálem, ze kterého se rozšiřují falešné zprávy dál prostřednictvím sdílení:

„Web parlamentnilisty.cz funguje už od roku 2008. Za tu dobu se z něj co do návštěvnosti stal podle projektu NetMonitor nejpopulárnější dezinformační portál. Na běžného internetového uživatele přitom mohou kvůli znění své domény Parlamentní listy působit jako oficiální médium Parlamentu ČR. Čtenáři tam narazí na zprávy, komentáře, blogy i profily některých politiků.


Podle samotného serveru patří mezi jeho stálé partnery i zavedená média, která o tom přitom často vůbec neví. To samé platí i pro státní instituce. Jaká je přesná role těchto partnerů, web neuvádí.


Parlamentní listy provozuje společnost Our Media a.s., kterou spoluvlastní senátor a majitel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta.


Texty Parlamentních listů jsou kromě obsahu typickými také dlouhými a zpravidla útočnými titulky. Vyskytují se zde extrémní názory z různých směrů, obvykle prezentované skrze rozhovory s osobnostmi.


Jak si všimli autoři zmiňované analýzy falešných zpráv, takovým rozhovorem, případně přepsáním vyjádření známé osobnosti pro jiné médium, lze dodat neověřitelným, nepravdivým nebo záměrně lživým výrokům konkrétní zdroj a publikovat je s odvoláním na to, že jde o citaci cizího názoru.


Podle think-tanku Evropské hodnoty přitom na Parlamentních listech "celkově v obsahu vyčnívají názory protievropského a také protiamerického charakteru."


Doslovný překlad označení fake news jsou falešné zprávy. Toto označení se obecně používá pro nepravdivé, zkreslené či zcela lživé zprávy. Tento typ zpráv, nacházejících se v tradičních médiích, sociálních mediích či na fake news webech, není založen na faktech, ale jsou překládány jako fakticky správné. Propaganda také může být fake news.

Fake news, hoaxy a dezinformace se šíří z pochybných serverů i sociálních sítí již několik let. V době koronavirové pandemie ale falešných zpráv přibývá a člověk nikdy neví, jestli zrovna nečte něco, co není pravda.


Falešná zpráva je podvrh, který je vytvářen účelově, vědomě a tím se liší od zavádějící, chybné nebo poplašné zprávy (hoax). Ne každá chybná, mylná nebo nepřesná zpráva nemusí být ještě fake news.308 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

תגובות


bottom of page