top of page
Marta Dušková

Které weby jsou na seznamu dezinformačních webů šířící fake news?

Weby zveřejňující fake news a hoaxy mají společné znaky, kam patří nedohledání vlastníka, autoři článků jsou většinou anonymní či používají pseudonymy a v neposlední řadě neprůhledné financování. Bez ohledu na fakta vydávají tendenční nebo dokonce lživé zprávy.



  1. WWW: AC24

  2. WWW: Sputnik

  3. WWW: Svět kolem nás

  4. WWW: Lajkit

  5. WWW: Aeronet

  6. WWW: První zprávy

  7. WWW: inStory

  8. WWW: Czech Free Press

  9. WWW: Česko aktuálně

  10. WWW: Svobodné noviny

  11. WWW: Nová republika

  12. WWW: NWOO

  13. WWW: Prvopodstata

  14. WWW: Vlastenecké noviny

  15. WWW: Megazine

  16. WWW: Eurasia24

  17. WWW: OrgoNet

  18. WWW: Info kurýr

  19. WWW: Pařát dnes

  20. WWW: Mikan

  21. WWW: Vlastní hlavou

  22. WWW: ISSTRAS

  23. WWW: Antiiluminati

  24. WWW: InfoWars

  25. WWW: E-republika

  26. WWW: Osud

  27. WWW: Parlamentní listy

  28. WWW: Protiproud

  29. WWW: Zvědavec

  30. WWW: Euportal

  31. WWW: Eportal

  32. WWW: Šifra

  33. WWW: Bez politické korektnosti

  34. WWW: Free Globe

  35. WWW: Rukojmí

  36. WWW: Euserver

  37. WWW: Pravdive.eu

  38. WWW: Almanach

  39. WWW: Ctusi.info

Bližší informace k jednomu z webů, a to jsou Parlamentní listy, které do své databáze sledovaných českých dezinformačních webů zařadilo i Ministerstvo vnitra a podobnou databázi je možné nalézt i na Vnitro má databázi dezinformačních webů. Koho na ni zařadilo? – (neovlivni.cz), zveřejnil právě iRozhlas.


Parlamentní listy se dle návštěvnosti staly nejpopulárnějším dezinformačním portálem, ze kterého se rozšiřují falešné zprávy dál prostřednictvím sdílení:

„Web parlamentnilisty.cz funguje už od roku 2008. Za tu dobu se z něj co do návštěvnosti stal podle projektu NetMonitor nejpopulárnější dezinformační portál. Na běžného internetového uživatele přitom mohou kvůli znění své domény Parlamentní listy působit jako oficiální médium Parlamentu ČR. Čtenáři tam narazí na zprávy, komentáře, blogy i profily některých politiků.


Podle samotného serveru patří mezi jeho stálé partnery i zavedená média, která o tom přitom často vůbec neví. To samé platí i pro státní instituce. Jaká je přesná role těchto partnerů, web neuvádí.


Parlamentní listy provozuje společnost Our Media a.s., kterou spoluvlastní senátor a majitel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta.


Texty Parlamentních listů jsou kromě obsahu typickými také dlouhými a zpravidla útočnými titulky. Vyskytují se zde extrémní názory z různých směrů, obvykle prezentované skrze rozhovory s osobnostmi.


Jak si všimli autoři zmiňované analýzy falešných zpráv, takovým rozhovorem, případně přepsáním vyjádření známé osobnosti pro jiné médium, lze dodat neověřitelným, nepravdivým nebo záměrně lživým výrokům konkrétní zdroj a publikovat je s odvoláním na to, že jde o citaci cizího názoru.


Podle think-tanku Evropské hodnoty přitom na Parlamentních listech "celkově v obsahu vyčnívají názory protievropského a také protiamerického charakteru."


Doslovný překlad označení fake news jsou falešné zprávy. Toto označení se obecně používá pro nepravdivé, zkreslené či zcela lživé zprávy. Tento typ zpráv, nacházejících se v tradičních médiích, sociálních mediích či na fake news webech, není založen na faktech, ale jsou překládány jako fakticky správné. Propaganda také může být fake news.

Fake news, hoaxy a dezinformace se šíří z pochybných serverů i sociálních sítí již několik let. V době koronavirové pandemie ale falešných zpráv přibývá a člověk nikdy neví, jestli zrovna nečte něco, co není pravda.


Falešná zpráva je podvrh, který je vytvářen účelově, vědomě a tím se liší od zavádějící, chybné nebo poplašné zprávy (hoax). Ne každá chybná, mylná nebo nepřesná zpráva nemusí být ještě fake news.



339 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page